Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
 OΛYMΠION
20:30 Λευκός θεός - 119'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία-Σουηδία
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
15:00 Απογραφή - 9'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Δυτική Γερμανία
15:00 Επίκαιρα για τη νεολαία του χωριού το χειμώνα - 15'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
15:00 Μαύρη ταινία - 14'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
15:00 Ο Τίτο για δεύτερη φορά ανάμεσα στους Σέρβους - 43'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας
17:00 Γιοχάνα - 83'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία
19:30 Πρώιμα έργα - 87'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
22:00 Συνοικία «Το όνειρο» - 94'
Αλέκος Αλεξανδράκης, Ελλάδα
24:00 Πώς δενότανε το ατσάλι - 101'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
 TΩNIA MAPKETAKH
19:30 Drag Me: μια αστική μουσική ιστορία - 6'
Νίκος Κέλλης, Ελλάδα
19:30 Για την αιωνιότητα - 7'
Μαρία Λάφη, Ελλάδα
19:30 Δείπνο για λίγους - 10'
Νάσος Βακάλης, Ελλάδα
19:30 Εβίβα - 16'
Δημήτρης Νάκος, Αμέρισσα Μπάστα, Ελλάδα
19:30 ΙΙ - 16'
Ευθύμης Κόσεμουντ Σανίδης, Ελλάδα
19:30 Μαασάι - 16'
Χάρης Λαγκούσης, Ελλάδα
19:30 Όταν αρχίζει το τράγουδι - 8'
Γιάννης Πόθος, Ελλάδα
19:30 Πέρασμα - 7'
Λάμπρος Γεωργόπουλος, Ελλάδα
19:30 Προσευχή - 20'
Θανάσης Νεοφώτιστος, Ελλάδα
19:30 Τζένινγκς Λοτζ - 11'
Αλίκη Σούμα, Ελλάδα
22:00 Βόλτα - 11'
Στέλλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα
22:00 Έρημο κορμί - 19'
Σωτήρης Δουνούκος, Γαλλία-Ελλάδα
22:00 Ιλένα - 15'
Σπύρος Σκάνδαλος, Ελλάδα
22:00 Κυριακή - 17'
Βαγγέλης Σέρφας, Ελλάδα
22:00 Ο αθαντοποιητής - 22'
Μάριος Πιπερίδης, Κύπρος
22:00 Τρεις αυγουλιέρες παραλίγο τέσσερις - 29'
Κωνσταντίνος Σαμαράς, Ελλάδα
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
15:00 Γκίλιαπ - 137'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία
18:00 Άντρας σπρώχνει καρότσι - 87'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
20:30 Μια ερωτική ιστορία - 114'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία
 TZON KAΣΣABETHΣ
17:30 Στη θέση της - 115'
Άλμπερτ Σιν, Καναδάς-Νότιος Κορέα
20:00 Σήμερα - 87'
Ρεζά Μιρκαριμί, Ιράν
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
18:00 Όπερ έδει δείξαι - 105'
Αντρέι Γκρουσνίτσκι, Ρουμανία
20:30 Βικτόρια - 155'
Μάγια Βίτκοβα, Βουλγαρία-Ρουμανία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία