Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
10:30 Το παιδί «ζιγκ-ζαγκ» - 95'
Βίνσεντ Μπαλ, Ολλανδία-Βέλγιο
13:15 Chop Shop - 84'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
15:00 Η φυλή - 130'
Μίροσλαβ Σλαμποσπίτσκιι, Ουκρανία
17:45 Εκτός ελέγχου - 90'
Άνια Μάρκαρτ, ΗΠΑ
20:00 A Second Chance - 104'
Σουσάνε Μπίερ, Δανία-Σουηδία
22:15 Χειμερία νάρκη - 196'
Νουρί Μπιλγκέ Τζεϊλάν, Τουρκία-Γαλλία-Γερμανία
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
12:30 Ο στοργικός γιος – Υπόθεση Φράνκενσταϊν - 105'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία-Αυστρία
14:30 Στο δέλτα - 92'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία
17:00 Απογραφή - 9'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Δυτική Γερμανία
17:00 Επίκαιρα για τη νεολαία του χωριού το χειμώνα - 15'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
17:00 Μαύρη ταινία - 14'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
17:00 Ο Τίτο για δεύτερη φορά ανάμεσα στους Σέρβους - 43'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας
19:15 Ο δράκος - 99'
Νίκος Κούνδουρος, Ελλάδα
21:45 Από την άκρη της πόλης - 94'
Κωνσταντίνος Γιάνναρης, Ελλάδα
24:00 Κοινωνική σαπίλα - 60'
Στέλιος Τατασόπουλος, Ελλάδα
 TΩNIA MAPKETAKH
13:00 Τεστ - 95'
Αλεξάντερ Κοτ, Ρωσία
15:00 Πρόσφυγας - 93'
Διέγο Λέρμαν, Αργεντινή-Κολομβία-Γαλλία-Πολωνία-Γερμανία
17:00 Πέντε αστέρων - 83'
Κιθ Μίλερ, ΗΠΑ
19:30 Η εκδίκηση του Διονύσου - 98'
Δημήτρης Κολλάτος, Ελλάδα
22:00 Το μικρό ψάρι - 137'
Γιάννης Οικονομίδης, Ελλάδα-Γερμανία-Κύπρος
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
15:30 Μέμφις - 79'
Τιμ Σάτον, ΗΠΑ
17:45 Σ’ ένα δρόμο του Παλέρμο - 94'
Έμα Ντάντε, Ιταλία-Ελβετία-Γαλλία
20:15 Τιμπουκτού - 97'
Αμπντεραμάν Σισακό, Γαλλία-Μαυριτανία
22:30 Ο δούκας της Βουργουνδίας - 106'
Πίτερ Στρίκλαντ, Μεγ. Βρετανία
 TZON KAΣΣABETHΣ
13:00 Μεταμορφώσεις - 102'
Κριστόφ Ονορέ, Γαλλία
15:00 Δεν θα ξαναγυρίσω - 109'
Ίλμαρ Ράαγκ, Ρωσία-Εσθονία-Φινλανδία-Λευκορωσία-Καζακστάν
17:30 Με βήμα γοργό - 108'
Νιλς Άρντεν Όπλεφ, Δανία
20:00 Στη χώρα του Τσάρλι - 108'
Ρολφ ντε Χέερ, Αυστραλία
22:15 Phoenix - 98'
Κρίστιαν Πέτσολντ, Γερμανία
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
15:30 Η διέξοδος - 102'
Πετρ Βάτσλαβ, Γαλλία-Τσεχία
18:00 Το δεύτερο παιχνίδι - 98'
Κορνέλιου Πορουμπόιου, Ρουμανία
20:30 Τρία παράθυρα και ένας απαγχονισμός - 93'
Ισά Τσόσια, UNMI Κόσοβο-Γερμανία
23:00 Σίβας - 97'
Κάαν Μυζντετζί, Τουρκία-Γερμανία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία