Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
13:30 Sigur Ros – Eg Anda - 7'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Ανεβασμένος - 9'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Ο πόλεμος της λεμονάδας - 7'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Πλαστική Σακούλα - 18'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Σκυλιά - 5'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
15:15 Μάθημα αποκατάστασης - 98'
Ιβάν Ι. Τβερντόφσκι, Ρωσία-Γερμανία
17:30 Μόντρις - 98'
Γιούρις Κουρσιέτις, Λετονία-Γερμανία-Ελλάδα
20:00 99 σπιτικά - 112'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
22:45 The Little Death - 96'
Τζος Λώσον, Αυστραλία
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
13:00 Εσείς, οι ζωντανοί - 94'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία-Γερμανία-Γαλλία-Δανία-Νορβηγία
15:00 Αντίο Σόλο - 91'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
17:15 Οι γενναίοι της Σαμοθράκης - 85'
Σταμάτης Τσαρουχάς, Ελλάδα
19:30 Πρώιμα έργα - 87'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
22:00 Γλυκιά συμμορία - 151'
Νίκος Νικολαΐδης, Ελλάδα
 TΩNIA MAPKETAKH
12:30 Αγάπησέ με - 75'
Χάνε Μίρεν, Νορβηγία
14:30 Κουβέντες με τους θεούς - 134'
Ουόρικ Θόρντον, Έκτορ Μπαμπένκο, Μίρα Ναΐρ, Χιντέο Νακάτα, Άμος Γκιτάι, Άλεξ δε λα Ιγκλέσια, Εμίρ Κουστουρίτσα, Μπαχμάν Γκομπαντί, Γκιγιέρμο Αριάγα, Μεξικό-ΗΠΑ
17:00 Ώς το κόκκαλο - 82'
Θοδωρής Κουτσαύτης, Ελλάδα-Γαλλία
19:30 Α - 75'
Στάθης Αθανασίου, Ελλάδα
22:00 Dark Illusion - 72'
Μάνος Καρυστινός, Ελλάδα
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
12:45 Θεία χάρη - 127'
Εντοάρντο Ουΐνσπιρ, Ιταλία
15:30 Καληνύχτα μαμά - 99'
Βερόνικα Φραντς, Σεβερέν Φιαλά, Αυστρία
18:30 Magical Girl - 127'
Κάρλος Βερμούτ, Ισπανία-Γαλλία
21:30 Πρόσφυγας - 93'
Διέγο Λέρμαν, Αργεντινή-Κολομβία-Γαλλία-Πολωνία-Γερμανία
23:30 Ολόδικός σου - 103'
Νταβίντ Λαμπέρ, Βέλγιο-Καναδάς
 TZON KAΣΣABETHΣ
15:00 Σιωπηλή καρδιά - 98'
Μπίλε Όγκουστ, Δανία
17:30 Ο γύπας - 97'
Τζόελ Ποτράικους, ΗΠΑ
20:00 Φιντέλιο – Η Οδύσσεια της Αλίκης - 95'
Λυσί Μπορλετώ, Γαλλία
22:30 Σήμερα - 87'
Ρεζά Μιρκαριμί, Ιράν
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
13:00 Ιστορίες - 88'
Ραχσάν Μπανιετεμάντ, Ιράν
15:30 Μεταξύ 10 και 12 - 69'
Πέτερ Χόχεντοορν, Ολλανδία
18:00 Αρκτική - 78'
Γκάμπρι Βελάσκεθ, Ισπανία
20:30 12 λεπτά - 13'
Νικολάε Κονσταντίν Τανάσε, Ρουμανία
20:30 Ίαση – Η ζωή μιας άλλης - 83'
Αντρέα Στάκα, Ελβετία, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία