Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
15:30 Πλευρικοί άνεμοι - 87'
Μάρτι Χέλντε, Εσθονία
18:00 Νορβηγία - 74'
Γιάννης Βεσλεμές, Ελλάδα
20:00 Itsi Bitsi - 107'
Όλε Κρίστιαν Μάντσεν, Δανία-Κροατία-Σουηδία
22:30 Πρόμαχος - 91'
Κέρτε Βόρχις, Τζον Βόρχις, Ελλάδα-ΗΠΑ
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
13:00 Η Πιρίκα κινηματογραφείται - 49'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία
13:00 Μικροί πιονιέροι - 18'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία
15:00 Τραγούδια από τον δεύτερο όροφο - 98'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία-Γαλλία-Γερμανία-Δανία
17:00 Καλή πατρίδα, σύντροφε (Μπελοϊάνις) - 90'
Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα
19:30 Όλα είναι δρόμος - 118'
Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα
22:00 Πες στη Μορφίνη ακόμα την ψάχνω - 119'
Γιάννης Φάγκρας, Ελλάδα
 TΩNIA MAPKETAKH
15:00 Χώμα στη γλώσσα - 90'
Ρουμπέν Μεντόσα, Κολομβία-Γαλλία
17:00 Βασίλισσα Αντιγόνη - 93'
Τηλέμαχος Αλεξίου, Ελλάδα-Γερμανία
19:30 Ανεμιστήρας - 97'
Δημήτρης Μπίτος, Ελλάδα
22:00 Πολκ - 72'
Νίκος Νικολόπουλος, Βλαδίμηρος Νικολούζος, Ελλάδα
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00 Κουμίκο, η κυνηγός του θησαυρού - 105'
Ντέιβιντ Zέλνερ, Νέιθαν Ζέλνερ, ΗΠΑ-Ιαπωνία
15:30 Μάθημα - 105'
Κριστίνα Γκρόζεβα, Πέταρ Βαλτσάνοφ, Βουλγαρία-Ελλάδα
18:00 Δίπλα της - 90'
Άσαφ Κορμάν, Ισραήλ
20:30 Listen Up Philip - 103'
Άλεξ Ρος Πέρι, ΗΠΑ
23:00 Γη της θύελλας - 105'
Άνταμ Τσάσι, Ουγγαρία-Γερμανία
 TZON KAΣΣABETHΣ
13:00 Νατζίμα - 77'
Ζάνα Ισαμπάγιεβα, Καζακστάν
15:00 Ida - 80'
Πάβελ Παβλικόφσκι, Πολωνία
17:30 Μεταμορφώσεις - 102'
Κριστόφ Ονορέ, Γαλλία
20:00 Άγγελοι της επανάστασης - 105'
Αλεξέι Φεντορτσένκο, Ρώσια
22:30 Σταμάτα ή συνεχίζω - 102'
Σοφί Φιλιέρ, Γαλλία
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
13:00 Σλιμάνε - 70'
Χοσέ Α. Αλαγιόν, Ισπανία-Μαρόκο-Γαλλία
15:30 Ο χρυσός σκαραβαίος - 102'
Αλέχο Μογκιγιάνσκι, Φία-Στίνα Σάντλουντ, Αργεντινή-Δανία-Σουηδία
18:00 Η Έλα, το Πάντα κι η Μαντάμ - 27'
Αντρέι Στέφαν Ραούτσου, Ρουμανία
18:00 Ιπποδύναμη - 27'
Ντανιέλ Σάντου, Ρουμανία
18:00 Καλοκαίρι χωρίς φεγγάρι - 31'
Στέφαν Ιβάντσιτς, Σερβία
18:00 Παγωτό - 16'
Σερχάτ Καραάσλαν, Σερβία
18:00 Περνάει μέσα απ’ τον τοίχο - 17'
Ράντου Ζούντε, Ρουμανία
18:00 Χίλιοι - 6'
Ντανιέλ Ζέζελι, Κροατία
20:30 Αυτοί είναι οι κανόνες - 78'
Όγκνιεν Σβίλιτσιτς, Κροατία-Γαλλία-Σερβία-ΠΓΔΜ
23:00 Βάρβαροι - 87'
Ιβάν Ίκιτς, Σερβία-Μαυροβούνιο-Σλοβενία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία