Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
15:30 Ατέρμονη θλίψη - 110'
Χόρχε Πέρες Σολάνο, Μεξικό
18:00 Forget Me Not - 102'
Γιάννης Φάγκρας, Ελλάδα
20:30 Λεβιάθαν - 141'
Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ, Ρωσία
23:15 Force Majeure - 118'
Ρούμπεν Έστλουντ, Σουηδία-Δανία-Γαλλία-Νορβηγία
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00 Ο πίνακας - 76'
Ζαν-Φρανσουά Λαγκυονί, Γαλλία
13:00 Ο Κένεντι γυρίζει σπίτι - 75'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία-Μαυροβούνιο
13:00 Ο Κένεντι στα απολεσθέντα - 26'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία-Μαυροβούνιο
15:00 Αναφορά σε μια Ακαδημία (Κάφκα) - 15'
Χάνα Συγκούλα
15:00 Εγώ κι ο σωσίας μου - 12'
Χάνα Συγκούλα, Γαλλία-Ιταλία
15:00 Νωπή βιογραφία - 10'
Χάνα Συγκούλα
15:00 Πουλάω τα όνειρά μου - 15'
Ruy Guerra
15:00 Στο τέλος - 5'
Χάνα Συγκούλα
15:00 Χάνα-Χάνα - 7'
Χάνα Συγκούλα, Γερμανία
17:00 ΠΟΛΙΤΙΚΗ κουζίνα - 108'
Τάσος Μπουλμέτης, Ελλάδα-Τουρκία-Γαλλία
19:30 Ο γάμος της Μαρία Μπράουν - 120'
Rainer Werner Fassbinder, ΛΔ Γερμανίας
22:00 Ο θίασος - 230'
Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα
 TΩNIA MAPKETAKH
13:00 Άνεμοι του Αυγούστου - 77'
Γκαμπριέλ Μασκάρου, Βραζιλία
15:00 Η απαγωγή του Μισέλ Ουελμπέκ - 92'
Γκιγιώμ Νικλού, Γαλλία
17:00 Electra - 90'
Πέτρος Σεβαστίκογλου, Ελλάδα
19:30 Xenia - 129'
Πάνος Χ. Κούτρας, Ελλάδα-Γαλλία-Βέλγιο
22:00 Νορβηγία - 74'
Γιάννης Βεσλεμές, Ελλάδα
24:00 Πισινός από μάρμαρο - 87'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
15:30 Ελευθέρας βοσκής – Μπαλάντα για το πώς να αποδεχτεί κανείς τον κόσμο - 104'
Βέικο Ούουνπου, Εσθονία
18:00 Τρελλή αγάπη - 96'
Τζέσικα Χάουσνερ, Αυστρία-Λουξεμβούργο-Γερμανία
20:00 Πλευρικοί άνεμοι - 87'
Μάρτι Χέλντε, Εσθονία
22:30 Κάτι πρέπει να σπάσει - 81'
Έστερ Μάρτιν Μπέργκσμαρκ, Σουηδία
 TZON KAΣΣABETHΣ
14:45 Τα κορίτσια - 112'
Σελίν Σιαμά, Γαλλία
17:30 Άγγελοι της επανάστασης - 105'
Αλεξέι Φεντορτσένκο, Ρώσια
20:15 1001 γραμμάρια - 93'
Μπεντ Χάμερ, Νορβηγία-Γερμανία-Γαλλία
22:15 Παράκαμψη - 103'
Ντουέιν Χόπκινς, Μεγ. Βρετανία
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
15:30 Πέντε αστέρων - 83'
Κιθ Μίλερ, ΗΠΑ
18:00 Μαύρες ψυχές - 103'
Φραντσέσκο Μούντσι, Ιταλία
20:30 Ο θεριστής - 98'
Ζβόνιμιρ Γιούριτς, Κροατία-Σλοβενία
23:00 Σίβας - 97'
Κάαν Μυζντετζί, Τουρκία-Γερμανία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία