Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
12:30 Με κάθε κόστος - 105'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
15:45 Αμνησία - 74'
Νίνι Μπουλ Ρόμπσαμ, Νορβηγία
17:45 Τo πάρκο με τις μύγες - 97'
Γιένς Όστμπεργκ, Σουηδία
20:00 Όποιο κι αν είναι τ’ όνειρο - 62'
Anne Imbert, Γαλλία
22:30 Η αγάπη είναι παράξενη - 98'
Άιρα Σακς, ΗΠΑ
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
12:45 Ο Κένεντι παντρεύεται - 80'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία
14:30 Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Καντ - 124'
Rainer Werner Fassbinder, ΛΔ Γερμανίας
17:00 Μια ερωτική ιστορία - 114'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία
19:30 Στέλλα - 93'
Μιχάλης Κακογιάννης, Ελλάδα
21:30 Στρέλλα - 113'
Πάνος Χ. Κούτρας, Ελλάδα
24:00 Στο δέλτα - 92'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία
 TΩNIA MAPKETAKH
13:00 Ο χρυσός σκαραβαίος - 102'
Αλέχο Μογκιγιάνσκι, Φία-Στίνα Σάντλουντ, Αργεντινή-Δανία-Σουηδία
15:00 Γκουμπ - 86'
Γκάι Μάιχιλ, Μεγ. Βρετανία
17:00 Πολκ - 72'
Νίκος Νικολόπουλος, Βλαδίμηρος Νικολούζος, Ελλάδα
19:30 Για πάντα - 87'
Μαργαρίτα Μαντά, Ελλάδα
22:00 Forget Me Not - 102'
Γιάννης Φάγκρας, Ελλάδα
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00 Ελευθέρας βοσκής – Μπαλάντα για το πώς να αποδεχτεί κανείς τον κόσμο - 104'
Βέικο Ούουνπου, Εσθονία
15:45 Κουμίκο, η κυνηγός του θησαυρού - 105'
Ντέιβιντ Zέλνερ, Νέιθαν Ζέλνερ, ΗΠΑ-Ιαπωνία
18:00 Ατέρμονη θλίψη - 110'
Χόρχε Πέρες Σολάνο, Μεξικό
20:30 Η ζωή που κυλά - 118'
Ναόμι Καουάσε, Γαλλία-Ιαπωνία-Ισπανία
23:00 Ο δούκας της Βουργουνδίας - 106'
Πίτερ Στρίκλαντ, Μεγ. Βρετανία
 TZON KAΣΣABETHΣ
16:00 Νατζίμα - 77'
Ζάνα Ισαμπάγιεβα, Καζακστάν
18:30 Στη χώρα του Τσάρλι - 108'
Ρολφ ντε Χέερ, Αυστραλία
21:00 Σήμερα - 87'
Ρεζά Μιρκαριμί, Ιράν
23:00 Κάτι πρέπει να σπάσει - 81'
Έστερ Μάρτιν Μπέργκσμαρκ, Σουηδία
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
15:30 Η πριγκίπισσα της Γαλλίας - 66'
Ματίας Πινιέιρο, Αργεντινή
18:00 Η Έλα, το Πάντα κι η Μαντάμ - 27'
Αντρέι Στέφαν Ραούτσου, Ρουμανία
18:00 Ιπποδύναμη - 27'
Ντανιέλ Σάντου, Ρουμανία
18:00 Καλοκαίρι χωρίς φεγγάρι - 31'
Στέφαν Ιβάντσιτς, Σερβία
18:00 Παγωτό - 16'
Σερχάτ Καραάσλαν, Σερβία
18:00 Περνάει μέσα απ’ τον τοίχο - 17'
Ράντου Ζούντε, Ρουμανία
18:00 Χίλιοι - 6'
Ντανιέλ Ζέζελι, Κροατία
20:30 Βάρβαροι - 87'
Ιβάν Ίκιτς, Σερβία-Μαυροβούνιο-Σλοβενία
23:00 12 λεπτά - 13'
Νικολάε Κονσταντίν Τανάσε, Ρουμανία
23:00 Ίαση – Η ζωή μιας άλλης - 83'
Αντρέα Στάκα, Ελβετία, Κροατία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία