Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
21:00 Ένα περιστέρι έκατσε σ’ ένα κλαδί συλλογιζόμενο την ύπαρξή του - 100'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία-Νορβηγία-Γαλλία-Γερμανία
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00 Ο Κένεντι γυρίζει σπίτι - 75'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία-Μαυροβούνιο
11:00 Ο Κένεντι στα απολεσθέντα - 26'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία-Μαυροβούνιο
14:30 Λιλί Μαρλέν - 120'
Rainer Werner Fassbinder, ΛΔ Γερμανίας
17:00 Μικρά Αγγλία - 160'
Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα
21:30 Κυνόδοντας - 96'
Γιώργος Λάνθιμος, Ελλάδα
24:00 Πισινός από μάρμαρο - 87'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας
 TΩNIA MAPKETAKH
13:00 Χώμα στη γλώσσα - 90'
Ρουμπέν Μεντόσα, Κολομβία-Γαλλία
15:00 Η τρίτη όχθη του ποταμού - 92'
Σελίνα Μούργκα, Αργεντινή-Γερμανία-Ολλανδία
17:00 Μητριαρχία - 160'
Νίκος Κορνήλιος, Ελλάδα
20:00 Drag Me: μια αστική μουσική ιστορία - 6'
Νίκος Κέλλης, Ελλάδα
20:00 Για την αιωνιότητα - 7'
Μαρία Λάφη, Ελλάδα
20:00 Δείπνο για λίγους - 10'
Νάσος Βακάλης, Ελλάδα
20:00 Εβίβα - 16'
Δημήτρης Νάκος, Αμέρισσα Μπάστα, Ελλάδα
20:00 ΙΙ - 16'
Ευθύμης Κόσεμουντ Σανίδης, Ελλάδα
20:00 Μαασάι - 16'
Χάρης Λαγκούσης, Ελλάδα
20:00 Όταν αρχίζει το τράγουδι - 8'
Γιάννης Πόθος, Ελλάδα
20:00 Πέρασμα - 7'
Λάμπρος Γεωργόπουλος, Ελλάδα
20:00 Προσευχή - 20'
Θανάσης Νεοφώτιστος, Ελλάδα
20:00 Τζένινγκς Λοτζ - 11'
Αλίκη Σούμα, Ελλάδα
22:30 Βόλτα - 11'
Στέλλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα
22:30 Έρημο κορμί - 19'
Σωτήρης Δουνούκος, Γαλλία-Ελλάδα
22:30 Ιλένα - 15'
Σπύρος Σκάνδαλος, Ελλάδα
22:30 Κυριακή - 17'
Βαγγέλης Σέρφας, Ελλάδα
22:30 Ο αθαντοποιητής - 22'
Μάριος Πιπερίδης, Κύπρος
22:30 Τρεις αυγουλιέρες παραλίγο τέσσερις - 29'
Κωνσταντίνος Σαμαράς, Ελλάδα
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
12:30 Στη σιωπή - 84'
Ζντενέκ Γιράσκι, Σλοβακία-Τσεχία
14:30 Τo πάρκο με τις μύγες - 97'
Γιένς Όστμπεργκ, Σουηδία
17:30 Αμνησία - 74'
Νίνι Μπουλ Ρόμπσαμ, Νορβηγία
20:00 The Little Death - 96'
Τζος Λώσον, Αυστραλία
23:00 Η αγάπη είναι παράξενη - 98'
Άιρα Σακς, ΗΠΑ
 TZON KAΣΣABETHΣ
13:00 Μεταξύ 10 και 12 - 69'
Πέτερ Χόχεντοορν, Ολλανδία
15:00 Παράκαμψη - 103'
Ντουέιν Χόπκινς, Μεγ. Βρετανία
17:30 Listen Up Philip - 103'
Άλεξ Ρος Πέρι, ΗΠΑ
20:00 Σταμάτα ή συνεχίζω - 102'
Σοφί Φιλιέρ, Γαλλία
22:30 Εδέμ - 131'
Μία Χάνσεν-Λαβ, Γαλλία
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
15:30 Τεστ - 95'
Αλεξάντερ Κοτ, Ρωσία
18:00 Ο θεριστής - 98'
Ζβόνιμιρ Γιούριτς, Κροατία-Σλοβενία
20:30 Ο αμνός - 87'
Κουτλούγ Αταμάν, Τουρκία-Γερμανία
22:30 Βικτόρια - 155'
Μάγια Βίτκοβα, Βουλγαρία-Ρουμανία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία