Πρόγραμμα Προβολών
Παρασκευή, 31 Οκτωβρίου 2014
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 2 Νοεμβρίου 2014
Δευτέρα, 3 Νοεμβρίου 2014
Τρίτη, 4 Νοεμβρίου 2014
Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014
Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014
Παρασκευή, 7 Νοεμβρίου 2014
Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014
Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 55ου Φ.Κ.Θ. είναι διαθέσιμο και σε μορφή .pdf

Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους.

Tο κάπνισμα δεν επιτρέπεται στους χώρους του Φεστιβάλ.

​Προσβάσιμες αίθουσες
Οι αίθουσες Ολύμπιον, Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές είναι προσβάσιμες σε άτομα με κινητικά προβλήματα.
 Πρόγραμμα Προβολών :: Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014
 OΛYMΠION
10:30 Τα κουλ παιδιά δεν κλαίνε - 102'
Καταρίνα Λάουνινγκ, Νορβηγία-Σουηδία
13:30 Sigur Ros – Eg Anda - 7'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Ανεβασμένος - 9'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Ο πόλεμος της λεμονάδας - 7'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Πλαστική Σακούλα - 18'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
13:30 Σκυλιά - 5'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
15:45 Σ’ ένα δρόμο του Παλέρμο - 94'
Έμα Ντάντε, Ιταλία-Ελβετία-Γαλλία
18:00 Force Majeure - 118'
Ρούμπεν Έστλουντ, Σουηδία-Δανία-Γαλλία-Νορβηγία
20:30 Ατέρμονη θλίψη - 110'
Χόρχε Πέρες Σολάνο, Μεξικό
 ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00 Ο Κένεντι παντρεύεται - 80'
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία
14:30 Η τιμή της αγάπης - 110'
Τώνια Μαρκετάκη, Ελλάδα
17:00 Κάλπικη λίρα - 121'
Γιώργος Τζαβέλλας, Ελλάδα
19:30 Ο στοργικός γιος – Υπόθεση Φράνκενσταϊν - 105'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία-Γερμανία-Αυστρία
22:00 Ευδοκία - 97'
Αλέξης Δαμιανός, Ελλάδα
 TΩNIA MAPKETAKH
15:00 Ευχάριστες ημέρες - 81'
Κόρνελ Μούντρουτσο, Ουγγαρία
17:00 Εσείς, οι ζωντανοί - 94'
Ρόι Άντερσον, Σουηδία-Γερμανία-Γαλλία-Δανία-Νορβηγία
19:30 Αντίο Σόλο - 91'
Ραμίν Μπαχράνι, ΗΠΑ
22:00 Λεβιάθαν - 141'
Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ, Ρωσία
 ΦPINTA ΛIAΠΠA
13:00 Μέμφις - 79'
Τιμ Σάτον, ΗΠΑ
15:30 Η ζωή που κυλά - 118'
Ναόμι Καουάσε, Γαλλία-Ιαπωνία-Ισπανία
18:30 Με βήμα γοργό - 108'
Νιλς Άρντεν Όπλεφ, Δανία
21:00 Μάθημα - 105'
Κριστίνα Γκρόζεβα, Πέταρ Βαλτσάνοφ, Βουλγαρία-Ελλάδα
 TZON KAΣΣABETHΣ
15:00 Η πριγκίπισσα της Γαλλίας - 66'
Ματίας Πινιέιρο, Αργεντινή
17:30 Difret - 99'
Ζερέσενεϊ Μπερχάνε Μεχάρι, Αιθιοπία
20:00 Σιωπηλή καρδιά - 98'
Μπίλε Όγκουστ, Δανία
22:15 Δεν θα ξαναγυρίσω - 109'
Ίλμαρ Ράαγκ, Ρωσία-Εσθονία-Φινλανδία-Λευκορωσία-Καζακστάν
 ΣTAYPOΣ TOPNEΣ
15:30 Κουβέντες με τους θεούς - 134'
Ουόρικ Θόρντον, Έκτορ Μπαμπένκο, Μίρα Ναΐρ, Χιντέο Νακάτα, Άμος Γκιτάι, Άλεξ δε λα Ιγκλέσια, Εμίρ Κουστουρίτσα, Μπαχμάν Γκομπαντί, Γκιγιέρμο Αριάγα, Μεξικό-ΗΠΑ
18:00 Το δεύτερο παιχνίδι - 98'
Κορνέλιου Πορουμπόιου, Ρουμανία
20:30 Μαύρες ψυχές - 103'
Φραντσέσκο Μούντσι, Ιταλία
Χορηγοί

 Αναζήτηση
Θέματα  
Σκηνοθέτης
Ταινία