Screening Schedule
Friday, November 06, 2015
Saturday, November 07, 2015
Sunday, November 08, 2015
Monday, November 09, 2015
Tuesday, November 10, 2015
Wednesday, November 11, 2015
Thursday, November 12, 2015
Friday, November 13, 2015
Saturday, November 14, 2015
Sunday, November 15, 2015

The screening schedule of the 56th TIFF is also available in .pdf format

All screenings have Greek subtitles.

Smoking is not permitted in the Festival venues.

​Accessible venues
Olympion, Tonia Marketaki, Frida Liappa, John Cassavetes and Stavros Tornes theatres are accessible for people with disabilities.
 Screening Schedule :: Friday, November 13, 2015
 OLYMPION
15:30 Sparrows - 99'
Rúnar Rúnarsson, Iceland-Denmark-Croatia
18:00 White People - 83'
Lisa Aschan, Sweden-Finland
20:15 Taxi - 82'
Jafar Panahi, Iran
22:30 11 Minutes - 81'
Jerzy Skolimowski, Poland-Ireland
 PAVLOS ZANNAS
13:00 Children - 100'
Jaro Vojtek, Slovakia-Czech Republic
15:00 Lost and Beautiful - 87'
Pietro Marcello, Italy
17:00 70 Years of Greek Animation #1 - 110'
Various
19:30 A Life Journey of 60 Years: Nikos Kavoukidis 1955-2015 - 135'
Nikos Kavoukidis
21:30 My Sex Life... or How I Got into an Argument - 178'
Arnaud Desplechin, France
 TONIA MARKETAKI
15:00 Blind Sun - 88'
Joyce A. Nashawati, Greece-France
17:00 Riverbanks - 96'
Panos Karkanevatos, Greece-Germany-Turkey
19:30 Invisible - 84'
Dimitri Athanitis, Greece
22:00 Interruption - 110'
Yorgos Zois, Greece-France-Croatia
 FRIDA LIAPPA
13:30 The Project of the Century - 100'
Carlos M. Quintela, Argentina-Cuba-Germany-Switzerland
16:00 La Vie des morts - 54'
Arnaud Desplechin, France
18:00 Land and Shade - 97'
César Acevedo, Colombia-France-The Netherlands-Chile-Brazil
20:30 Ixcanul Volcano - 91'
Jayro Bustamante, Guatemala-France
22:30 Silent - 92'
Yorgos Gkikapeppas, Greece
 JOHN CASSAVETES
13:00 7 Chinese Brothers - 76'
Bob Byington, USA
15:00 Thank You for Bombing - 100'
Barbara Eder, Αustria
17:30 Eva Doesn’t Sleep - 106'
Pablo Agüero, France-Argentina-Spain
20:00 Our Everyday Life - 89'
Ines Tanović, Bosnia and Herzegovina-Slovenia-Croatia
22:00 Arabian Nights (Volume II) [The Desolate One] - 132 '
Miguel Gomes, Portugal-France-Germany-Switzerland
 STAVROS TORNES
9:00 My Skinny Sister - 95'
Sanna Lenken, Sweden
11:00 Juan and the Cloud - 14'
Giovanni Maccelli, Spain
11:00 Still Got Lives_ - 23'
Jan-Gerrit Seyler, Germany
11:00 The Chicken - 15'
Una Gunjak, Germany-Croatia
11:00 The Missing Scarf - 7'
Eoin Duffy, Ireland
11:00 Transparency - 6'
Daniel Šuljić, Croatia
13:00 The Cruise - 114'
Mircea Daneliuc, Romania
15:30 Paulina - 103'
Santiago Mitre, Argentina-Brazil-France
18:00 Honey Night - 89'
Ivo Trajkov, FYROM-Czech Republic-Slovenia
20:30 Body - 90'
Małgorzata Szumowska, Poland
23:00 Aferim! - 106'
Radu Jude, Romania-Bulgaria-Czech Republic
Sponsors




 Search
Sections  
Director
Film